Samet Tuncay ile ingilizce üzerine röportaj

Samet Tuncay - İngilizce
Paylaş

Tespitolojinin bu yazısında sizlerle birlikte genel yayın yönetmenimiz, Tespitoloji ve United English markalarının yaratıcısı filolog, dil bilimci, öğrenci koçu ve öğretmen Samet Tuncay ile bir soru cevap etkinliği gerçekleştireceğiz.

Samet Tuncay – İngilizce

En son iki adet kitap yayınladınız ve bunları e kitap formatında yayınladınız bize biraz bahseder misiniz?

Şöyle izah edeyim, önce neden e kitap şeklinde olduklarını anlatayım. Kitapların küreselleşen dünyaya ayak uydurması gerekiyor. Evet,basılı kitabın yeri başka fakat kitaplarımın amacı gençler ve onlara da ancak bu şekilde hızlıca ulaşabilirdik. Kitaplarım, tamamen yeni başlayan kişilere ve belki biraz da orta düzey olanlara özel tasarlandı. Kitaplar sıkıcı , çağ dışı şekilde tekniklere girmiyor. Konu anlatmıyor. Örneğin neden ingilizce konuşamıyorsun diyorum. İşte bu beş sebep yüzünden diyerek net açıklıyorum.

Samet Tuncay – İngilizce

Peki hocam, sizce öğrencilerin İngilizceye dair yaşamış oldukları en büyük problem nedir?

Bakın,  bin yıl öncede  öğrenciler bir yerde oturup bir mentor bir hoca eşliğinde bilgi öğreniyorlardı. 2023 ve sistem  aynı değişen neredeyse yok. Öğrenciler artık eski teknikleri kabul etmiyor. Ezber istemiyor. Öğrenciler yedi yirmidört eğitime ulaşmak hatta yataklarından bağlanmak istiyorlar. Bu yüzden United English’i kurdum ve e kitaplar çıkardım.

Öğrenciler  dil bilgisine odaklanmalı mı?

Evet. Dil bilgisi olmadan dil olmaz. Army tekniği yaparsan belki işine yaramaz. Ordu tekniğinde zaten amaç dili konuşmak değil, hızlıca ezber yapmak. Mutlaka en genel dil bilgisi kuralları öğrenilmeli.

Samet Tuncay – İngilizce

Öğrencilerinize verebileceğiniz 5 tavsiye nedir?

1- Bol bol okuyun ve yazın en iyi öğrenme şekli.

2- sürekli dinleyin etrafınızı ingilizce ile donatın.

3- asla pes etmeyin ve bunun uzun süreceğini bilin.

4- teknolojik uygulamalar kullanın.

5- hedef belirleyin ve neden öğrendiğinizi iyi bilin.

0 Replies to “Samet Tuncay ile ingilizce üzerine röportaj”