Citizen Kane (Yurttaş Kane) Kısa özet ve İnceleme

Paylaş

Kısa Özet

Film, Citizen Kane yani zengin bir medya imparatoru Charles Foster Kane’nin Xanadu’da ölümüyle başlıyor . Öldüğünde ağzından çıkan  son kelime “Rosebud”olur. Ölümünden sonra genç bir gazeteci olan Thompson, Kane’in son sözünü araştırmak ister ve en yakın insanlarıyla bağlantı kurar. Kane, bir çok kez evlendiği için, önce eski ve son karısı Susan Alexander ile konuşur, ancak hiçbir şey öğrenemez. Daha sonra Kane’in eski arkadaşı olan bir bankacının günlüklerini okumak için bankaya gider. Tüm bu araştırmalar sırasında, konuştuğu insanlar ve günlükte yazılanlar sayesinde Kane’in geçmişi hakkında bilgiler ediniriz. Buna karşılık, Kane’nin çevresindeki arkadaşlarının, onun hakkındaki anılarını anlatmasını izliyoruz ve hikaye bu şekilde şekilleniyor. Bu insanlar, Bay Bernstein ve Jedediah Leland gibi onun yakın çevresinden insanlardır. Fakat, kimse “Rosebud” un ne anlama geldiğini bilmiyor. Hikayenin sonunda, gazeteci evin uşağıyla son umut olarak konuşur. Ancak ondan ne anlama geldiğini öğrenemez. Son sahne olan dev saray Xanadu, tarihe gömüldü.

Citizen Kane Analiz

Citizen Kane için, bu filmin modern sinema dünyasının atası olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü belki de şu anda bizim için çok basit görünen pek çok şey ya ilk kez ya da farklı bir şekilde Citizen Kane’de kullanılıyor. Çoğu sinema tekniğinin hem yaratılması hem de kullanım açısı bu film sayesinde olmuştur. En basit örnek, hikaye anlatma tarzının değişmesidir. Hikayeyi, farklı karakterlerin ve farklı gözlerin ağızlarından görüyoruz. Bu hikaye anlatımı stili Citizen Kane’ye kadar yoktu. Öte yandan, kamera açılarının en önemli şeyler olduğunu düşünüyorum. Ayrıca, kameranın yukarıdan veya aşağıdan çekimleri bazen karakterlerin durumuna bağlı olarak değişir. Örneğin, Citizen Kane’in politik yükseliş konuşmasının üst kamera açısı varken, her şeyi kaybeden Kane’nin kamera açısı daha düşüktür. Citizen Kane, dönemin sesli film özelliklerini çok iyi taşıyan ve yeni özellikler getiren bir film. Sesin, sesli film henüz yeni başlayan sesli filmler döneminde senkron olmasının ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Müzik, oyuncuların sesleriyle eşzamanlı olarak ilerler. Ayrıca, sesli filmlerin artması sonucu işsiz tiyatro aktörleri de bu filmin aktörleridir. Peki bu Vatandaş Kane’nin yarattığı yeni özellikler veya yeni şeyler nelerdir?

Derin Odaklama Yöntemi İle Çekilmiş Bir Fotoğraf

Citizen Kane ve Deep Focus  ( Derin Odak) Tekniği. (Diğer Teknik Terimler)

Derin odak, geniş alan derinliği kullanan fotoğrafik ve sinematografik bir tekniktir. Aslında sık sık gördüğümüz bu tekniğin o zaman bu filmde kullanılmış olması büyük bir olay olmuştur. Filmde, bu teknik filmin yönetmeni ve görüntü yönetmeni tarafından yaratıldı. Filmde birçok kez Kane, konuşurken arka planının bulanık olduğunu görüyoruz. Sadece kane değil, bir nesne veya bir kişi birçok sahneye odaklanırken, diğer her şey bulanık. Rosebud’un ne olduğunu anladığımız son sahne gibi. Sadece son sahne için değil, sahne düzenlenmesi bir film yapımı için en önemli anlardan birisidir. Citizen Kane, bu konuda zamanının tüm yeniliklerini barındıran bir klasiktir. Kane’in filmi gizemli yapan son sözü Rosebud, Amblem çekim örneğidir. Tek bir görüntü ile bir hikaye anlatabilir. Filmin başına veya filmin sonuna yerleştirilebilir. mise en abyme, hikayenin resimli bir resim, filmli bir filmle yeniden üretildiği anlamına gelir. Ayrıca film, ayna sahnesinde gerçekliği kırmak için kullanılır. Bunu filmin birçok sahnesinde görebiliriz. Aslında film buna dayanıyor. Film noir tansiyonu ve gerginliği, filmdeki tüm anlatıcıların ve geri bildirimleri kullanarak artar. Geçmişte, kahramanın geçmişinde birçok sahne görüyoruz. Filmin genel akışı geçmişten gelen hikayelerden oluşur.

by Samet Tuncay

Araştırmacı, yazar, bil bilimci.

0 Replies to “Citizen Kane (Yurttaş Kane) Kısa özet ve İnceleme”