Yeni başlayanlar için ingilizce öğrenme teknikleri (15 teknik)

man in suit jacket standing beside projector screen
Paylaş

Yeni başlayanlar için ingilizce öğrenme teknikleri yazımızla birlikte sizlere 15 ingilizce öğrenim tavsiyesinde bulunacağım.

1.Yeni başlayanlar için ingilizce öğrenme sürecinin en başında hata yapma korkusu gelir. Hata yapma korkusu olmadan konuşun, okuyun, çalışın! Her şeyden önce, hata yapma korkunuzu bırakmalısınız. Öğrenme süreci, tanımı gereği, çalışma, deneyim veya öğretilme yoluyla bilgi edinmektir. Bu tanımın dışarıda bıraktığı şey, öğrenmenin en temel düzeyde bir deneme yanılma uygulaması olduğudur. Kimse bisikletten düşmeden bisiklet sürmesini öğrenemez unutmayın! Bu yüzden özgürce konuşun ve ilk seferde doğru mu yaptığınızı yoksa 30 deneme daha mı gerekeceğini merak etmeden yazın.

2. Temelleri öğrenin İngilizcenin temel köşe taşlarına odaklanmak, daha karmaşık unsurlara teşebbüs ederken sizi sağlam temellere oturtacaktır. Öyleyse, anahtar kelimelere başlayın ve temel gramer kurallarını (İyelik İsimleri, Zamirler, ‘Be’ Fiilleri, Eylem Fiilleri ve Sıfatlar gibi) öğrenmeye başlayın. Bunun için ilerleyen sayfalarda dil bilgisi olduğundan bahsetmiştim.

3. Meraklı olun Her şeyi sorgulayın ve her zaman meraklı olun. İngiliz dili istisnalarla doludur ve çoğu zaman (aslında çoğu kez) konuşulan İngilizce, dili tanımlayan katı kuralları bozar. Yani anlatmak istediğim, konuşulan dil ile kağıtta öğrendiğiniz dil farklılık gösterecektir. 4. Kendinizi İngiliz kültürüne bırakın İngiliz kültürü arasında olmak, gerçek anlamda ilk elden tecrübe edilmeyen dil olan çıplak kemiklere et sağlar. Öyleyse kendinizi tiyatro, edebiyat, filmler ve turistik cazibe merkezlerine kaptırın ve kendinizi ana dili olarak İngilizce konuşanlarla çevreleyin.

5. Uygulamaya geçirin İngilizce deyim “pratik yapmak mükemmelleştirir” derken, öğrendiğiniz her şeyi sürekli olarak özetleyin ve gerçek dünyada pratiğe dökün. Bu pratik için de daha önce bahsetmiş olduğum United English Dil Geliştirme kamplarına katılabilirsiniz.

6. Çok okuyun! Aynı maddeye kelime yöntemlerinde de değinmiştim. İnsan beyni, bilgiyi işleme ve ondan öncekileri anlamlandırma konusunda açıklanamaz bir güce sahiptir ve okumak, beyninizin akıcılık sağlayan hayati bağlantıları kurmasına yardımcı olmanın gerçekten etkili bir yoludur. Çabalarınıza, görüntülerin bilgi işlemeye yardımcı olabileceği gazete, dergi ve resimli kitaplarla başlayın.

7. Televizyon dizileri ile kendinizi İngilizceye ve İngili kültürüne boğun. İngiliz Pembe dizileri, tüyler ürpertici bir cinayetin ya da ortaya çıkarılan aldatan bir eşin olmadığı bir haftanın geçmediği, ilgi çekici bir seyir için. Bunlar sadece eğlenceli değil, aynı zamanda Emmerdale’deki Yorkshire Dales’in kulağa hoş gelen tonlarından EastEnders’taki benzersiz Cockney kelime dağarcığına(Cockney, en çok kullanılan İngilizc aksanı) kadar büyük ölçüde farklı sözler de sağlıyorlar.

8. Kelime dağarcığınıza her gün ekleyin Her gün en az bir yeni kelime öğrenmeyi ve ustalaşmayı hedefleyin; Oxford İngilizce Sözlüğü’ne kültürel açıdan uygun olan en yeni eklemeler arasında neden çalışmayasınız?

9. Beyninizi İngilizce düşünmek için yeniden eğitin Bu özel ipucu, ana dilinizde gerçek bir düşünme alışkanlığı kazanacağınız için biraz pratik yapacak bir ipucudur. Evinizdeki anahtar öğelerin üzerine İngilizce olarak açıklanan öğeyle birlikte Post-It notları yerleştirerek kendinize biraz yardımcı olabilirsiniz.

10.Bol bol dinleme yapın Videoları, podcast’leri ve müziği dinlemek, kulaklarınızın tüm ihtişamıyla İngilizceye uyum sağlamasına ve benimsemesine yardımcı olabilir.

11. Kendi kendinize yüksek sesle konuşun Kendi kendinizle konuşmak, konuşma İngilizcenizi mükemmelleştirmenin anahtarıdır, bu yüzden devam edin ve günlük rutininizde kendinizle konuşun ve üstesinden gelmek için uğraştığınız sesleri toplayın.

12. Benden sonra tekrar edin: Tekrarlayın, tekrarlayın, tekrarlayın Bundan kaçış yoktur, bir dili öğrenmenin yazılı görevleri ve sözlü kelimeleri defalarca tekrar etmekten daha etkili bir yolu yoktur.

13. İngilizce öğrenin, ancak bunu yapmaktan keyif alın(Çok önemli!) Öğrenme, monoton egzersizlerin sıkıcı bir deneyimi olmamalı veya sadece korktuğunuz bir şey olmamalıdır. Herhangi bir saygın İngilizce kursu sağlayıcısı (iyi benliklerimiz gibi) sizi işaret kartları ve anlamsız PowerPoints ile ölümüne sıkmak yerine öğrenme sürecini eğlenceli hale getirecektir.

14. Kendinize küçük hedefler belirleyin Hedef belirleme, öğreniminizin yolunda gitmesi için çok önemlidir, bu yüzden devam edin ve kendinize bir dizi zorluk hazırlayın.

15. Son olarak – tüm bu sıkı çalışmalardan sonra bir ara verin! Bir ara vermek ve beyninize çok ihtiyaç duyulan bir iyileşme dönemi vermek, tüm bu kelimelerin, seslerin ve gramer kurallarının derinlemesine işlemesine izin vermek için çok önemlidir. (Ara vermekten kastım İngilizce ile sıfır iletişimde olmak değil, çalışmadan daha çok film dizi gibi keyif yapmaktır.)

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN İNGİLİZCE ÖĞRENME TEKNİKLERİ (15 TEKNİK)

diğer ingilizce eğitim yazılarım için tıklayınız.

İngilizce eğitimi almak için tıklayınız.

by Samet Tuncay

Araştırmacı, yazar, bil bilimci.

0 Replies to “Yeni başlayanlar için ingilizce öğrenme teknikleri (15 teknik)”