İngilizce kelime öğrenme yöntemleri

black and white book business close up
Paylaş

İNGİLİZCE KELİME ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR ?

Bu yazımda aşağıda sizlere 12 adet ingilizce kelime öğrenme yöntemleri sundum.

1. Okuyun, okuyun ve biraz daha okuyun İngilizce kelime dağarcığınızı geliştirmek için okumalısınız. Sonra biraz daha okumalısınız. İngilizce okumak, yeni kelimeler öğrenmenizi gerektirir. Metinde okuduğunuz kelimelerin anlamını belirlemeye çalışırken zihniniz sürekli iş başında olacaktır.

2. Bir sözlük kullanın Teknolojiyle, her zaman bir sözlüğe erişebiliriz. Sözlüğü arkadaşınız yapın. Telefonunuza bir sözlük indirin veya elektronik cihazlarınızın her birine bir sözlük uygulaması yerleştirin. O zaman kullan! Yeni kelimelerin anlamlarını aramaya ek olarak, sözlük uygulamalarında “Günün Sözü” gibi öğrenme araçları da bulunur. Kullanabileceğiniz e- sözlükler; Tureng, Google translate, Cambridge, Oxford ve Tatoeba.

3. Bir şarkı söyleyin Çoğu insan, kelime kelimesini kullanarak bir şarkı söylemeyi yararlı buluyor. Melodiler yeni kelimeleri ezberlememize yardımcı olabilir. Öğrenmekte olduğunuz kelimelerin tanımlarını söyleme alıştırması yapın.

4. Bir resim çizin Görsel öğrenen biriyseniz, yeni kelime kelimesini görsel olarak anlamanın yollarını arayın. Örneğin, yeni bir kelime öğrenirken, anlamı hatırlamanıza yardımcı olacak bir resim çizin. Sanatçı değilseniz, İngilizce kelime dağarcığınıza eklemeye çalıştığınız kelimelerin anlamlarını hatırlamanıza yardımcı olması için yazdırabileceğiniz çevrimiçi resimlere bakın. Örneğin : google görsellerde kelime ile görsel aratmak.

5. Bağlam ipuçlarını dinleyin Bağlam ipuçları, bir kelimenin anlamını çözmenize yardımcı olacak cümle içinde bulabileceğiniz ipuçlarıdır. İngilizce konuşan birini okurken veya dinlerken bağlam ipuçlarını (veya ipuçlarını) arayın. Bağlam ipuçlarını aramaya alışmak, konuşma ve sınava girmede size yardımcı olacaktır. Kelimeyi tek başına değil, metnin geneline ya da konuşmanın geneline göre inceleyin.

6. Sözcüğü cümle içinde yazın Diğerleri için yeni kelimeyi yazmak en etkili yöntemdir. Kelimeyi tam bir cümle içinde yazarak, sadece yeni bir kelimeyi ezberlemiyorsunuz, aynı zamanda kelimeyi bağlam içinde nasıl kullanacağınızı da öğreniyorsunuz. Pek çok öğrenci, yeni kelime kelimesini çeşitli şekillerde kullanıldığını görmelerine yardımcı olmak için birkaç cümle halinde yazmaya çalışır. Kelimeyi cümle içinde görmek için : tatoeba.org

7. Dil uygulamalarını indirin Kelime dağarcığınızı oluşturmanıza yardımcı olacak çok sayıda kelime dağarcığı uygulaması vardır. Dil öğrenme uygulamalarına ek olarak, Magoosh Vocabulary Builder gibi İngilizce tabanlı kelime dağarcığı uygulamaları vardır. Bu uygulamalar, standartlaştırılmış testlerde daha yüksek puan almalarına yardımcı olmak amacıyla bir öğrencinin kelime dağarcığını oluşturmak için tasarlanmıştır. Yukarıda App store ve Google play store için iki ayrı kelime uygulaması verilmiştir.

8. Bilgi kartlarını deneyin (flash card diye geçer.) Bilgi kartları genellikle kötü bir üne sahiptir, ancak olmamalılar. Bilgi kartları, yeni kelimeleri ezberlemenin harika bir yoludur. Yeni terimlere hakim olmanın en heyecan verici yolu olmasa da, etkilidir. Bilgi kartı yapmanın birçok yolu vardır, ancak temel fikir hem kelimeyi hem de tanımı eklemektir. Ardından, terimlerde ustalaşana kadar bilgi kartlarını gözden geçirin. Google’da İngilizce – Türkçe Flash cards yazarsanız uygun fiyatlı kelime kartları bulabilirsiniz.

satın almak için tıklayınız.

9. Kelime testlerine katılın Boş zamanlarınızda çevrimiçi olarak çeşitli kelime testleri yapın. Birçok çevrimiçi kelime testi kaynağı, öğrenme seviyenizi (başlangıç veya yeterlilik gibi) seçmenize izin verir. Ek olarak, Quizlet gibi sitelerle kendi kelime testlerinizi de oluşturabilirsiniz. Bu, özellikle belirli bir alanda (mesleki İngilizce veya tıp İngilizcesi gibi) kelime dağarcığına hakim olmaya çalışan öğrenciler için yararlıdır.

10. İngilizce konuşun Başkalarıyla konuşurken yeni sözcükler kullanma fırsatlarını araştırın. Yeni kelimeler kullanmak, onları normal kelime dağarcığınıza eklemenize yardımcı olur. Ek olarak, başkalarıyla İngilizce konuşurken, onlardan yeni kelimeler öğreneceksiniz. En kısa yol olarak United English İngilizce dil kampına katılabilirsiniz

11. Bir kelime defteri tutun Okuduğun ve duyduğun yeni İngilizce kelimeleri yazdığın bir defter tutun. Şansınız olduğunda, bu kelimelerin tanımlarına bakın ve yazın. Zamanla bu senin kendi İngilizce sözlüğün olacak.

12. Kelime oyunları oynayın İnternette oynanabilecek pek çok kelime dağarcığı uygulaması oyunu veya bireysel oyun var. Bu oyunlar, tanımları ezberlemekten ziyade, sözcükleri cümlelerde kullanmanızı ve zaten bildiklerinizi geliştirmenizi gerektirir. Teşvik edici oyun programları aracılığıyla öğrenmeyi seviyorsanız, çevrimiçi olarak seçebileceğiniz çok sayıda oyun vardır. Ek olarak, her oynadığınızda ihtiyacı olanlara veren ücretsiz rice.com gibi kelime oyunları da vardır.

Diğer İngilizce öğrenme yazılarım için tıklayınız.

by Samet Tuncay

Araştırmacı, yazar, bil bilimci.

0 Replies to “İngilizce kelime öğrenme yöntemleri”